Daniel 2023-04-24

Każdy rodzic wie, że edukacja dziecka to nie lada wydatek. Oprócz opłat za zajęcia dodatkowe czy kursy językowe, na rodziców spadają koszty zakupu podręczników szkolnych. Niestety, często okazuje się, że cena tychże książek jest bardzo wysoka i stanowi poważne obciążenie dla domowego budżetu. W tym artykule przedstawiamy kilka sposobów na oszczędzenie na zakupie podręczników.

E-booki i wersje elektroniczne – jak korzystać z nowoczesnych rozwiązań?

Coraz więcej wydawnictw oferuje swoje publikacje również w formie e-booka lub innej wersji elektronicznej. Jest to świetna alternatywa dla tradycyjnych papierowych książek. Po pierwsze, takie wydanie jest zwykle tańsze od klasycznej wersji drukowanej. Po drugie, e-booki są łatwiejsze do przenoszenia (np. można je mieć zawsze pod ręką na smartfonie czy tablecie) oraz bardziej ekologiczne – nie generują papierowego śmieci.

Niektóre szkoły już teraz wprowadziły do użytku tablety zamiast tradycyjnych podręczników – dzięki czemu uczniowie mają dostęp do całego materiału dydaktycznego w jednym miejscu i mogą go mieć ze sobą wszędzie.

Kupować czy wypożyczać? – jak wybierać najlepsze dla siebie opcje?

Tanie podręczniki to niestety jednorazowe wydatki, ponieważ z roku na rok programy zmieniają się i trzeba kupić nowe książki. Dlatego warto rozważyć alternatywne sposoby ich pozyskania. Jednym z nich jest wypożyczanie podręczników – wiele bibliotek szkolnych lub miejskich oferuje taką możliwość za darmo lub za niewielką opłatą.

Inną opcją jest kupowanie używanych podręczników. W internecie można znaleźć wiele portali, gdzie sprzedaje się używane książki szkolne – często są one w bardzo dobrym stanie i można je kupić o wiele taniej niż nowe egzemplarze.

Drugie życie podręczników – gdzie szukać używanych podręczników i jak je kupować?

Jeśli chcemy kupić używany podręcznik, warto poszukać go nie tylko na portalach aukcyjnych czy ogłoszeniowych. Często sklepy z antykami lub second-handami mają w swojej ofercie również książki szkolne – warto tam zajrzeć.

Przy zakupie używanego podręcznika należy jednak uważać na jego stan oraz aktualność (programy zmieniają się co roku). Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zakupienie takiego samego egzemplarza, którym posługuje się szkoła naszego dziecka. Dzięki temu mamy pewność, że książka jest aktualna i pasuje do programu na dany rok.

Podsumowując, oszczędzanie na podręcznikach to nie lada wyzwanie dla każdego rodzica. Warto jednak rozważyć różne opcje – od e-booków po używane książki – aby zminimalizować koszty edukacji dziecka i nieco osłodzić ten wydatek.